»Na podlagi naših informacij je možnost poznejšega prehoda na drugo specializacijo vsekakor pozitiven ukrep, ki omogoča zdravniku odločitev o lastni karierni poti.«
»Zato ni znano, zakaj naj bi bili zdravniki ob skoraj 32-odstotnem porastu števila vseh zdravnikov, zaposlenih v mreži javne zdravstvene službe v 12-letnem obdobju ter ob naraščanju letnega števila specializantov v tem obdobju in nespremenjenem številu prebivalcev v Republiki Sloveniji v tem obdobju preobremenjeni.«
»Obstoječa ureditev je omogočala, da so se potrebe po zdravnikih in s tem po specializacijah v praksi ugotavljale 'od spodaj navzgor' namesto od 'zgoraj navzdol', kar je lahko pomenilo, da potrebe niso bile nujno realne.«
»Predvsem pa želimo, da bi odločevalci toliko vplivali na pogoje, da bi se prijavilo na specializacijo iz družinske medicine med 100 in 150 zdravnikov letno.«
»Na nekatere specializacije se je prijavilo bistveno več zdravnikov, kot je bilo razpisanih mest. Za družinsko medicino pa je bilo na voljo 62 mest, a je prišlo le 12 prijav.«
»Skratka za vse v bistvu delovno intenzivne specializacije, ki so vezane predvsem na državne ustanove. Razmere za zdravnike v državnih ustanovah pa so vsak dan slabše in mladi zdravniki to vidijo in se raje odločajo za specializacije, kjer si lahko delo v bistvu organizirajo vsaj v določeni meri tudi sami.«
»V Slovenijo bi se z veseljem vrnil, žal pa je pri nas težko dobiti specializacijo na izbrani smeri oziroma na kardiologiji, ki me zanima. Za to se pri nas letno razpiše par mest za vse mlade zdravnike. V Španiji je teh mest ogromno, vse je odvisno od tvojega univerzitetnega uspeha.«
»Vsi skupaj sledimo cilju, da v prihodnjih letih zagotovimo bolj normalne pogoje in obremenitve za mlajše zdravnike, tako da bo tudi zanimanje za specializacijo družinske medicine večje.«
»Če govorimo o zdravnikih, se nihče noče več specializirati družinsko medicino za dve minimalni plači. Nihče noče iti, ker nima možnosti delati drugje. Na drugi strani prihaja do erozije zdravstvenega sistema, ker ljudje ne čutijo pripadnosti javnim zdravstvenim zavodom.«
»Razmere v tem sektorju pa so slabe, ne samo kar se tiče financiranja, ampak gre predvsem za delo, opremo, pomanjkanje kadra, nezmožnost urejanja razmer. Ta nemoč zdravnike prav gotovo odvrača.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju